Riasy v akváriu

Krásne akvárium bez rias nemusí byť len snom. Ale ako zaistiť, aby sa vo vašom akváriu riasy netvorili? 

Riasy v akvariu

Riasy v akváriu sú väčšinou výsledkom viacerých faktorov. Môžu byť spôsobené zlým stavom rastlín v akváriu a ich opadanými listami. Ideálne je podporiť hnojenie a pridávať CO2. 

Okrem opadaných listov môže byť pôvodcom rias aj trus rýb, nespotrebované krmivo alebo nevyčistený filter. Vzniká tak organický odpad, ktorý spolu s odumretými rastlinami spôsobuje tvorbu amoniaku (čpavku) v akváriu a následne sa v ňom usádzajú riasy.

Ďalšou príčinou rias v akváriu môže byť nerovnováha prostredia. Je potrebné zabezpečiť dostatok živín (NO3, PO4, CO2) a stopové prvky. Kedysi koloval veľký mýtus, že hnojením rastlín vzniká v akváriu ešte viac rias. Pravdou však je, že čím viac hnojíme, tým lepší je stav rastlín a teda vzniká aj menej rias.

Ak dodávate dostatok živín, staráte sa o rastliny a odstraňujete organický odpad, môže byť príčinou rastu rias aj málo kyslíka vo vode alebo nedostatočný prúd v nádrži. 

Ako odstranit riasy v akvariu

Ako proti riasam v akváriu bojovať?

Predovšetkým je dôležitá pravidelná údržba a čistenie akvária. Je potrebné odstraňovať trus rýb a nespotrebované krmivo. Tiež nesmieme zabudnúť na vhodnú filtráciu a filter pravidelne čistiť. Ak sa už predsa riasy v akváriu alebo na skle usadia, môžeme si s nimi poradiť rôznymi čistiacimi pomôckami. 

Ak základná údržba akvária nepomôže, vyskúšajte použitie prípravkov na potlačenie rias. V ponuke ich nájdete mnoho. Pokiaľ neodstránite hlavnú príčinu, riasy sa do akvária pravdepodobne opäť vrátia. V prípade, že si s riasami v akváriu neviete poradiť, kontaktujte nás a my vám radi pomôžeme zvoliť najvhodnejšie riešenie

Riasy v akvariu

Kontakt

Pracovná doba: 7:00-18:00

Adresa Budatín-Žilina, 010 03

Email info@aquablazo.sk

Close Menu
×
×

Cart